Postępowanie po zalaniu laptopa.

Co robić gdy zalejesz wodą laptopa ? Jak sobie radzić po zalaniu ? Czy włączać mokrego laptopa aby sprawdzić czy działa ?

płyn na płycie głównej zalanego laptopa uszkodził kości pamięci
Ślady po płynie na płycie głównej laptopa Asus

Niezwykle częstą przyczyną awarii laptopów jest ich zalanie. Niekiedy jest to bezpośrednia przyczyna nieuwagi właściciela, czasami zwierzątko domowe. Zdarzały się przypadki zalania laptopa podczas czyszczenia. Pamiętajmy aby środki czyszczące nie rozpylać bezpośrednio na sprzęt tylko na szmatkę.

Jeśli jednak zdarzy się Państwu nieszczęście proszę natychmiast odłącz laptop od sieci elektrycznej. Jeśli to możliwe należy też odłączyć baterie – akumulator. Pamiętajmy, że największym wrogiem zalanego laptopa jest nie sam płyn ale połączenie go z energią elektryczną ! Częstym błędem użytkowników jest wyczyszczenie do sucha obudowy bez wysuszenia środka laptopa. Znane nam są przypadki, że płyn we wnętrzu obudowy odkrywaliśmy nawet po kilku tygodniach od zalania laptopa.

otwarty laptop po zalaniu
Laptop otworzony po kilku tygodniach od zalania !

Zapobiegnij aby płyn wniknął głęboko w klawiaturę i dalej do wnętrza laptopa. Nie wycieraj go ale natychmiast przekręć go do góry nogami. Uważaj aby nie zalać i nie zniszczyć matrycy. Wylewający się płyn z wnętrza sprzętu łatwo może przeniknąć do innych części. Dopiero teraz w  miejscach mokrych przyłóż suchą ściereczkę lub dużą ilość ręcznika papierowego, tak aby wyciekający płyn nie zalał innych podzespołów. Jeśli czujesz się na siłach niezwykle ostrożnie rozkręć laptopa i delikatnie wysusz go. Tak zabezpieczony komputer zostawmy na minimum kilka godzin w spokoju. Pod żadnym pozorem nie włączaj laptopa aby sprawdzić czy działa. Często znajdowaliśmy płyn we wnętrzu komputera po kilku tygodniach ! Dostarcz zalanego laptopa do serwisu do końcowego oczyszczenia i ewentualnej naprawy.

Zalany laptop płyn w gnieździe ram
Płyn może dotrzeć w każde miejsce – zalane gniazdo pamięci.

Podsumowanie

  1. Natychmiast wyłącz zalany laptop
  2. Odłącz wszystkie źródła energii – zasilacz i akumulator
  3. Dokładne i długie suszenie
  4. Dostarcz laptopa do punktu serwisowego.

W większości znanych nam przypadków udaje się doprowadzić zalany laptop do pełnego działania. W niektórych przypadkach niezbędna jest wymiana klawiatury na nową. Naprawa jest trudna i niestety należy uzbroić się w cierpliwość. Płyn we wnętrzu obudowy penetruje i uszkadza losowe komponenty. Znalezienie wszystkich uszkodzeń i pewna naprawa wymaga czasu.
Serdecznie zapraszamy do naszej firmy zrobimy wszystko aby przywrócić świetność Państwa komputerom.

NASZ ADRES – KONTAKT

Jeśli masz pytania zadzwoń do nas.